Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Vermek İsteyenlere Kilo Verme Yöntemleri

 Sağlık, insanların hayatını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Fazla kilolar insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kişinin ideal kilosunun üstünde olması günlük hayatını olumsuz kılar. Fazla kiloya sahip kişiler en basit aktiviteleri bile daha zor ve daha uzun sürede yaparlar. Aynı zamanda fazla kiloya sahip bireyler kendilerini dış görüntü olarak sevmeyebilirler. Kilo vermek her ne kadar zor gibi görünse de doğru kilo verme yöntemleri ile kalıcı ve etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

 

Fazla Kilolar Nasıl Verilir?

Kilo vermeyi düşünüyorsanız öncelikle sağlıklı kilo verme yöntemlerini bilmeniz gerekmektedir. Kalıcı bir şekilde zayıflamak ve diyetiniz bittikten birkaç ay sonrasında eski kilonuza dönmek istemiyorsanız yağdan kilo vermeniz gerekmektedir. Yağdan verilen kiloları geriye almak oldukça zordur.

 

Yağdan kilo verme sürecinde olabildiğince hamur işlerini kesmeniz gerekmektedir. Şeker tüketimini bir anda olmasa bile zamanla en az miktara indirmeniz gerekir. Özellikle bel bölgesinde bulunan simitler ve alt karın bölgesi çok fazla karbonhidrat tüketildiği zaman yağlanır. Bu, karbonhidrat tüketmeyin anlamına gelmemektedir. Vücut, düzenli ve yeterli besine ihtiyaç duymaktadır karbonhidrat da bu besin öğelerinin arasında yer alır. Yağdan kilo vermek istiyorsanız kendinize uygun bir diyet programı oluşturmalısınız. Bu süreçte olabildiğince hazır ve paketli gıdalardan uzak durmalısınız.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı kilo vermek ve beğendiğiniz elbiselerin üzerinizde şık durmasını istiyorsanız kilo verme diyetleri uygulayabilirsiniz. Kendiniz için uygun bir diyet programı oluşturabilir ve bu programa uyarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu kilo verme diyetlerinin içeriğinde mutlaka her besin öğesinden yeterli miktarda bulunmak zorundadır. Yani karbonhidrat ve şeker diyette her ne kadar uzak durulması gereken öğeler olsa da dengeli ve düzenli bir şekilde tüketilirse zayıflamaya yardımcı olur.

 

Kilo verme sürecinde yapacağınız herhangi bir aktivite de bu süreci hızlandıracaktır. Özellikle fitness, kilo verme sürecinizi hızlandırır. Günde yapacağınız 45 dakikalık fitness kilo verdirirken aynı zamanda sarkma gibi problemlerin önüne geçecektir. Bu sayede sevdiğiniz kadın pantolon modellerini veya kadın şort modellerini vücudunuzu sıkmadan rahat bir şekilde kullanılabileceksiniz.   Özellikle kilo verme sürecinde en çok önerilen şey kardiyo yapmaktır. Kardiyo tempolu bir koşu, hareketli bir zumba ya da ip atlama olarak yapılabilir.

Spor Yaparak Zayıflama Sürecinizi Hızlandırın

Hızlı ve kalıcı kilo verme yöntemleri arasında düzenli spor yapmak yer alır. Herhangi bir spor salonuna kaydolmanız şart değildir. Evde de düzenli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Aynı zamanda günün belli saatlerinde koşu ya da tempolu bir yürüyüş yaparak da kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 

 

Kilo verme egzersizleri sayesinde istediğiniz bölgenizi şekillendirebilirsiniz. Örneğin alt karın ve üst karın yağlanma problemleri yaşıyorsanız mekik, plank, Leg Raise egzersizleri size uygun olacaktır. Aynı şekilde zayıflarken daha şekilli bir kalçaya sahip olmak istiyorsanız da squat uygulayabilirsiniz. Bu egzersizleri belli bir süre sonra ağırlık ile yapmak çok daha verimli hale getirecektir.

Gebelikte Kilo Verme Süreci

Gebelik süreci kadınların en çok kilo problemi yaşadığı süreçlerden bir tanesidir. Bu süreçte özellikle son aylarda hızlı bir kilo artışı görülebilir. Bu kilo artışı kimi kadından doğum sonrası bir andan gitse de kimilerinde gitmeyebilir. Gebelik dönemine özel kadın tulum modelleri gibi tercihler sağlığınızı ve konforunuzu koruyacaktır. Bu noktada gebelikte kilo verme yöntemleri uygulanmalıdır. Özellikle doğum sonrası emzirme döneminde çok sert ve katı diyetler kesinlikle önerilmez. Bu süreçte vücudun istediği kadar öğünü alıp daha fazla öğün tüketilmemesi önerilir.

 

 Doğum sonrası kilo verme sürecinin daha hızlı olması açısından kişinin fiziksel sağlık durumu yerinde ise düzenli olarak yürüyüş yapması önerilir. Aynı zamanda risksiz hamilelik yaşayan kadınların doğum ile pilatese başlaması ve doğum yaptıktan sonra da pilatese devam etmesi büyük oranda kilo almasını engelleyecektir.

Evde Egzersiz ve Diyet Yaparak Kolaylıkla Kilo Verebilirsiniz

 Evinizde kendinize uygun oluşturacağınız bir diyet programı eşliğinde yapacağınız egzersiz, kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır. Özellikle ip atlamak kardiyo işlevi gördüğü için kilo vermenizi sağlar. İp atlayarak kilo verme yöntemi zayıflamak isteyenlerin çok tercih ettiği bir yöntemdir. ‘’Kilo verirken deri sarkması nasıl önlenir?’’ diyorsanız evde ya da spor salonunda yapacağınız egzersizler sarkma gibi durumları engelleyecektir.

Diyette Su Tüketimi

Sağlıklı kilo verme yöntemlerinin bir diğeri de yeterli ve dengeli su içmektir. Çünkü kilo verme sürecinde tükettiğiniz su miktarı çok önemlidir. Aynı zamanda spor yapan kişilerin kaslarının zedelenmemesi açısından su tüketmeleri oldukça önem arz eder. Yemekten yarım saat öncesinde ortalama 2 bardak su tüketmek hem ani açlık ile çok fazla yemenin önüne geçerek çok yemenizi engeller hem de yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar.

Kendinize Diyet Programı Hazırlayın

 Zayıflama sürecinde size uygun olarak bir kilo verme programı oluşturabilirsiniz. Bu programda öğünler dengeli bir şekilde olmalıdır. Diyet programlarını kendiniz hazırlamak istemezseniz uzman bir hekimden yardım alabilir ve bu süreci çok daha hızlandırabilirsiniz. Bir diyetisyen eşliğinde düzenli olarak kontrole gitmek ve her ay diyet listesinin kendi vücudunuza göre şekillenmesi de kilo verme sürecinizi hızlandırır.

Vücutta Kilo Verme Süreci Nasıl İşler?

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle vücutta kalori açığı denilen durumu uygulamanız gerekmektedir. Kalori açığı günlük aldığınız kalori miktarının sizin vücudunuza uygun şekilde daha az alınmasına denir. Fakat bu durum kesinlikle vücudun aç kalması olarak düşünülmemelidir. Yeterli ve dengeli besinler tüketilir ve kalori açığı oluşturulur. Yani vücut nasıl kilo verir denildiğinde bu yapacağınız kalori açığı sayesinde yağdan kilo verme süreciniz başlar.

Hızlı ve Kalıcı Bir Şekilde Kilo Nasıl Verilir?

 Hızlı olarak kilo vermek istiyorsanız size uygun diyet programınız ile aynı zamanda spor yapmak önerilir. Bu süreçte protein ve lif oranı yüksek gıdalar tüketmeniz gerekir. Yeterli miktarlarda vitaminleri almanız da önerilir. Özellikle tatlıdan vazgeçemeyen, ani şeker krizlerine uğrayan biriyseniz ve zayıflamak istiyorsanız bu şeker ihtiyacınızı doğal besinlerden almanız önerilir. Yani paketli gıdalar yerine meyve tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Kilo Vermeyi Etkileyen Unsurlar

Kilo vermek için yalnızca yeme içmeye değil beraberinde bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekecektir. Stres, uyku düzensizliği, hormonsal bozukluklar, yetersiz su tüketimi de kilo vermeyi olumsuz yönde etkiler. Kilo verme sürecinde elinizden geldiği kadar tok tutan besinler tüketmelisiniz. Özellikle yumurta ve yulaf tok tutan besinler arasında baş sıralarda yer alır. Evde hızlı kilo verme tekniğini uygulayacağınız zaman dışarı çıkamasanız bile evin içinde mutlaka spor yapmalı ve yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Sağlığınız İçin Kilonuza Dikkat Edin

Günümüzde cinsiyet fark etmeksizin kadın ve erkeklerde, gençlerde ve çocuklarda fazla kilo hoş karşılanmamakla birlikte beraberinde birçok sağlık problemlerini getirebilir. Sağlık sorunlarının haricinde giyim tercihlerinizi de olumsuz etkileyerek çok beğendiğiniz kadın gömlek modellerinizi bile kullanmanızı zorlaştırabilir.  Yeterli miktarda su tüketilirse kalori açığı yapılır ve meyve, sebze tüketimine dikkat edilirse herkes zayıflayabilir. Bu süreçte bazı hormonsal problemlere sahip olan biri iseniz uzman bir diyetisyenden yardım almak kilo verme sürecinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Size uygun diyet ve spor programı sayesinde kalıcı ve kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Etiketler: yöntemler
Mart 27, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR